Ostukorv 0

Doktor Stern Tere tulemast!

Huvitavat kassist

Kas kassil võib olla toiduallergia?

Kui kassil on allergia, võivad selle põhjuseks olla toit või õhukaudsed allergiat tekitavad osakesed, niinimetatud allergeenid. Toiduallergia korral võib kassil tekkida nahasügelus, oksendamine või kõhulahtisus. Toiduallergia tekib kassil tavaliselt pärast esimest eluaastat, kuid väga harva pärast kümnendat. Et määrata kindlaks, kas kassil on toiduallergia, tuleb enne välistada kõik teised haigused, näiteks parasiidid.
Pole olemas vereanalüüsi, mis näitaks, kas kassil on allergia või ei ole. Selle asemel peate kassile pikema aja jooksul (umbes 6..8 nädalat) andama madala allergeensusega toitu ja pärast seda paar nädalat toitu või koostisosi, millele arvate kassi allergiline olevat. Kui teate, millisele toidule kass reageerib, lugege toitainete sisaldust.

 

Mu kastreeritud kass võtab kergesti kaalus juurde, mida ma peaksin tegema?

Nii isased kui emased kassid võtavad pärast kastreerimist/steriliseerimist kaalus juurde. Selle põhjuseks on hormoonide ja ainevahetuse muutus. Et kassi kehakaalu suurenemist vältida, on soovitatav talle pärast kasvamise lõppu anda lahjat toitu.
Kui peate kassi dieedile panema, on ülitähtis, et te teeksite seda pika aja jooksul. Kaalu liiga kiire vähenemine võib kassile ohtlik olla. Samuti on ülakaalulistel kassidel suurem tõenäosus kuseteede probleemide tekkeks, diabeedi väljakujunemiseks ja skeleti ja/või liigeste kulumiseks.Kassiomanikud muretsevad sageli väikese või suure „rasvapadja“ pärast, mis nii isastel kui emastel kassidel kõhu alla tekib. See ei ole ohtlik, kuid võib anda tunnistust sellest, et teie kassi kehakaal on läinud liiga suureks.

 

Mu kass oksendab ja/või tal on kõht lahti — mida ma peaksin tegema?

Kassi oksendamisel või kõhulahtisusel võib olla mitu põhjust. Üks on näiteks parasiidid. Õueskäivatele kassidele tuleb regulaarselt anda ussirohtu paelusside vastu.
Peaksite kassi üks-kaks päeva mitte söötma, kuni sümptomid vähenevad. Kui kass joob korralikult ja vett välja ei oksenda, pole loomaarsti juurde minek hädavajalik.Kui kass lõpetab oksendamise või kõhulahtisus lakkab, peaksite enne söötma hakkamist ühe päeva ootama. Kassil peab alati olema juurdepääsu värskele veele. Söötmist alustage väikeste koguste kergestiseeditava toiduga, nagu valge kala või väherasvane lihaja suurendage portsjonit järk-järgult. Mõne päeva pärast võite hakata juurde segama tavatoitu ja veel mõne päeva pärast võib anda tavatoitu tavalises koguses.

 

Kui sageli pean ma oma kassile ussirohtu andma?

Tavaliselt saavad kassipojad ümarussid keskkonnast või emalt. Kassipoegadel pole veel tugevat parasiitidevastast kaitsesüsteemi ja seepärast on vaja nii emasele kassile kui kassipoegadele ussirohtu anda.
Õuekass, kes hiiri püüab, võib paelussi saada tõenäolisemalt, kui toakass. Kui teie kassi kaal langeb ja kui te leiate kassi väljaheites nähtavaid usse või ussimune, peab kassile ussirohtu andma. On kahte erinevat tüüpi ussirohtu: ühte antakse kassile suu kaudu ja teist pannakse mõned tilgad kassi turjale.Tervele toakassile, kellel ei esine sümptome nagu kaalulangus, oksendamine või kõhulahtisus, pole vaja regulaarselt ussirohtu anda. Kui kahtlustate, et kassil võivad olla siseparasiidid, võtke roojaproov ja saatke see laborisse analüüsimisele. Kui väljaheites leitakse usse või nende mune, on teada, et ussitõrjet on tõesti vaja. Tervele kassile liiga sageli ussirohu andmine suurendab parasiitide ussitõrjevahendite vastase resistentsuse tekke ohtu.

 

Mu kass kratsib ennast — mida ma peaksin tegema?

Kõige tavalisem põhjus, miks kass ennast kraabib, on kuulmelestad. Selle parasiidi võib leida mikroskoobi abil. Tavaliselt elavad parasiidid kuulmekäigus, kuulmekile lähedal, kuid neid võib leida ka keha teisel osadel.
Kõikidel kuulmelestadega kassidel ei esine samad sümptomid. Oluline on kassi regulaarselt kontrollida, isegi siis, kui ta ennast ei kratsi ja kui tegemist on õues käiva kassiga. Kuulmelestad esinevad sagedamini õue- kui toakassidel, kui isegi väga noore kassipojana nakatunud ja toas elav kass võib haigust kanda ja teisi toakasse nakatada.

 

Kui sageli peaksin ma oma kassi vaktsineerima ja mille vastu?

Laske kassile teha esmased vaktsineerimised panleukopeenia, kasside viirusliku rinotrahheiidi ja kalitsiviiruse vastu. Panleukopeenia on raske soolehaigus, mis areneb üsna kiiresti ja sellest paranemiseks on vaja intensiivset ravi. Haigus võib kassile ka surmav olla.
Kasside viiruslikku rinotrahheiiti võivad põhjustada mitmed viirused ja bakterid. Nendest kahe viiruse vastu on vaktsiinid (herpes- ja kalitsiviirus). Vaktsineerimata kassile võib kasside viiruslikku rinotrahheiiti nakatumine olla tõsiste tagajärgedega, kuigi sellesse haigusesse suremine ei ole nii tavaline kui panleukopeeniasse.Üks tavalisematest lisavaktsineerimistest kassile on klamüüdia vastane vaktsineerimine (kui teil on probleeme kasside aretamisel) ja ka marutaudi vastu.Esimene vaktsineerimine peaks toimuma kaheksandast üheksanda elunädalani. Järgmine vaktsineerimine tehakse umbes kolm või neli nädalat hiljem, kaheteistkümnenda elunädala paiku, umbes sel ajal, kui kassipoeg läheb ema juurest uude perre. Kassipoeg tuleb vaktsineerida ka siis, kui ta saab aastaseks. Kasside viirusliku rinotrahheiidi vastast vaktsineerimist korratakse igal aastal, samas kui panleukopeenia vastast vaktsineerimist igal kolmandal aastal.

 

Kas ma võin oma kassil küüsi lõigata?

Kui teil on toakass, võite ta küüsi lõigata spetsiaalsete kassiküünte kääridega. Õues käiva kassi küüsi lõigata ei tohiks. Kass kasutab neid jäistel teedel liikumiseks, puudel ronimiseks ja enda ning oma territooriumi kaitsmiseks.
Siiski on mõningad erandjuhtumid, kui õuekasside küüsi peaks lõikama. Mõnikord ei kulu kassi esikäppade küüned ise ja võivad isegi kassile haiget teha. Seda probleemi esineb eriti sageli vanematel kassidel.Ebaühtlaselt rebitud või kulunud küüs võib anda märku käpaprobleemist. Ka kassid võivad varba või mõne teise liigese välja väänata. Kassidel võib tekkida ka liigeste kulumine. Seega on oluline kassi küüsi regulaarselt ebaühtlase kulumise suhtes kontrollida.

 

Kuidas ma saan takistada oma kassi hammastel hambakivi tekkimist?

Kassi hammaste harjamine ei ole lihtne, kuid kui kassil on igemeinfektsioon, saate ta hambaid harjata sõrme ümber keeratud kompressi või sidemega, et ta hambaid päästa. Samuti saate nakatunud alasid loputada kloorheksidiiniga (soovitatav 0,12% lahus).
Teine võimalus on kasutada spetsiaalselt kassidele mõeldud hambapastasid. Ärge kasutage inimestele mõeldud hambapastat, sest selle floorisisaldus on väga suur.

 

Milline peaks olema terve kassi kehatemperatuur?

Terve kassi kehatemperatuur peaks olema umbes 38–39,5° C. Soovitatav on kassi kehatemperatuuri mõõta rektaalselt. See pole aga menetlus, mis kassile meeldiks, ja tõenäoliselt on kassi koostööle veenmiseks vaja kahte inimest.

Võrdle

Pole midagi võrrelda

Populaarsed

Hind: 5,40 € 2,70€/kg

Laost otsas

Hind: 4,90 € 1,36€/l

Laost otsas